-
Сърцето тъгува по лятото, щом чуе тъжния грак на отлитащите птици (1). Душата ликува от обновлението в природата, когато усети, че утрото се буди с гласа на славея, и съзре напето крачещите щъркели по росните ливади (2). Съществува поверието, че ако при първата среща с щъркела напролет той волно кръжи в небесата, годината на човека ще наподобява вихрен полет (3).
Почти половината от всички познати видове (около 5 000) от северните покрайнини на Америка, Европа и Азия есенес напускат местата, където са създали своето потомство, и отлитат към зимните си квартири, за да се върнат през пролетта отново в старите си гнезда (4).
Ръководени от своите инстинкти, от вътрешните си ритми и от звездите, всяка година около 50 милиарда хвъркати изминават огромни разстояния и като космически совалки прекосяват континенти и водни басейни в търсене на вечно лято сред земния рай (5). Събрани на ята, истински космополити*, прелетните птици преди лютата северна зима тръгват от лятната си родина по силно разклонена невидима мрежа в безкрайното пространство, за да стигнат до своята зимна родина (6). По своите въздушни серпентини** небесните одисеевци не познават прегради (7). Въздушните помади ежегодно прелитат над морета и океани, над планини, пустини и ледени полета, без да променят хилядолетните си навици (8).
Миграцията на птиците все още е загадка за учените (9). Орнитолозите продължават да спорят за това, как птиците намират целта, как точно определят деня, в който да тръгнат, и защо години наред се завръщат по едни и същи места (10).
Навярно извечно въплътеното в небесните номади одисеевско начало за скиталчество и завръщане имал предвид митичният Ной, когато избрал Божията птица за свой разузнавач и посланик в търсенето на нова земя след библейския Потоп (11). И неслучайно белият гълъб - символ на Светия Дух, остава завинаги при човека, за да му напомня, че нему са отредени духовни крила, които му помагат да устоява на злото в трудния си земен път (12).
Кои изречения са сложни съставни с подчинено обстоятелствено изречение? - В кой ред са посочени само сложни съставни с подчинено обстоятелствено изречение?
- Какъв е пътят за разпознаване на сложно съставно с подчинено обстоятелствено изречение?
1 . Ако пред изречението не стои някоя от думите: там, тогава, така, а специфичен подчинителен съюз, заменяме подчиненото изречение с някой от следните думи или изрази: там, тогава, така, с тази цел, поради тази причина, при това условие.
2 . Анализираме кое е главното и кое е подчиненото изречение.
3 . Четем изречението.
4 . За целта наблюдаваме дали пред подчиненото изречение стои една от следните думи: там, тогава, така, или е въведено с помощта на съюзите да, ако, за да, въпреки че, макар че, тъй като и т.н. и с относителните наречия когато, където., както, защото и др. - Кой е най-пълният отговор, който характеризира сложното съставно с подчинено обстоятелствено изречение?
- Кое изречение е сложно съставно с подчинено обстоятелствено изречение?
- Кое изречение е сложно съставно с подчинено обстоятелствено изречение?
- Кое изречение е сложно съставно с подчинено обстоятелствено изречение?
- Кой от примерите съдържа сложно съставно с подчинено допълнително изречение?
- Кое изречение е сложно съставно с подчинено обстоятелствено изречение?
- Кое изречение е сложно съставно с подчинено обстоятелствено изречение?
Синтаксис подготовка за ДЗИ
Kак откриваме сложното съставно с подчинено обстоятелствен о изречение?
Информация и рейтинг
Дата: | 2012-05-08 20:44:37 |
Предмет: | Български език |
Предназначен за: | Ученици от 12 клас |
Въпроси: | 20 въпр. |
Сподели: |