00:00:00

Български език - тест ДЗИ

1

Прочетете текста и отговорете на въпроси 1. - 5. вкл.

Терминът валежи включва всички форми, под които водата пада от облаците на земята. Има списък, използван от всички страни, в който са описани единадесет различни вида валежи. За повечето хора съществуват три вида: дъжд, град и сняг. Те всички започват от миниатюрни капчици или ледени частици. За една дъждовна капка са необходими милион миниатюрни капчици. Някои от частиците в облаците са от вода, други са ледени кристалчета – в зависимост от температурата, при която са се образували. Когато капчиците нарастват и станат достатъчно тежки, те падат на земята. Ледените частички могат да се разтопят и да паднат като дъжд, ако въздухът е достатъчно топъл, а ако той е студен, ще стигнат земята като сняг или град. През зимата снегът е обичайно явление. През пролетта и лятото парчетата град могат да достигнат земята все още замръзнали, поради това, че са тежки и падат бързо. Дъждът, паднал на единица площ, се измерва в милиметри с уред, наречен дъждомер. Най-много са валежите в тропиците. Голямото количество топлина от Слънцето води до силни изпарения и образуване на облаци. В тропиците валежите достигат средно 2500 мм за година. В умерените климатични райони те са много по- малко.

Коя е темата на текста?

2

Кое от следните твърдения е вярно според текста?

3

Кое от следните твърдения НЕ е вярно според текста?

4

Как се осъществява връзката между първи и втори абзац?

5

В кой от редовете НЕ е допусната правописна грешка?

6

В коя от думите е допусната правописна грешка?

7

В кой ред има допусната правописна грешка?

8

В кой ред има допусната правописна грешка?

9

В коя от подчертаните думи е допусната грешка? (Общо условие за задачи 9. - 12. вкл.) Лувърът е най-посещавания(А) френски музей (Б), в който могат да се видят шедьоври (В) на изкуството (Г) от всички епохи.

10

Пред никой (А) не мога да се оплача (Б), защото никой (В) не вярва в моята невинност (Г).

11

Състарен (А) и умислен (Б), скитникът (В) се завърна в неговия (Г) роден край.

12

Спарта, чийто авторитет дотогава (А) бил неоспорим, с безпокойство (Б) наблюдавала как мощта (В) на Атина се разрасвала (Г).

13

При коя от двойките думи отношението е същото като при посочената двойка? (Общо условие за задачи 13. и 14.)

бряст – дърво

14

стадион – състезание

15

В каква последователност изреченията образуват смислово и логически свързан текст?
(1) Следваха няколко страници със скици на индианци. (2)На нея имаше просто рисунка на някакъв моряк. (3) Разгърнах скицника с очакването да видя нещо необикновено. (4) Е, първата страница се оказа разочароваща.

Резултати от теста

Верни ( от общо въпроса)
Грешни ( грешни и без отговор)
Време